نحوه نصب Firefox Quantum 73 در لینوکس

Firefox 73 به طور رسمی برای کلیه سیستم عامل های اصلی منتشر شد. لینوکس (بیت 32/64) ، Mac OSX ، Windows و Android. این بسته اکنون برای سیستم های لینوکس (POSIX) برای بارگیری در دسترس است ، مورد دلخواه خود را بگیرید و از ویژگی های جدیدی که به آن اضافه شده است استفاده نمایید.

موارد جدید در Firefox 73 چیست

این نسخه جدید با ویژگی های زیر ارائه می شود:

یک ویژگی بزرگنمایی صفحه پیش فرض جدید را اجرا کرده است که به کاربران امکان می دهد سطح زوم را بر اساس هر سایت تنظیم کنند.

یک ویژگی "صفحه نمایش قابل خواندن" را معرفی کرد که باعث می شود بلوکی از رنگ پس زمینه بین متن و تصویر پس زمینه ایجاد شود تا محتوا با حالت کنتراست بالا در وب سایت ها قابل خواندن باشد.

لوازم جانبی اصلی موتور برای مرور بیشتر در سایت های بیشتر.

عملکرد پیشرفته و تجربه کاربر بهتر برای برنامه های افزودنی.

رفع اشکال امنیتی دیگر.

New Firefox همچنین بسیاری از ویژگی های جالب جدید را نیز به اندروید اضافه کرده است. بنابراین ، صبر نکنید ، فقط آخرین Firefox را برای Android از فروشگاه Google Play بگیرید و از آن لذت ببرید.

نصب Firefox Quantum 73 در سیستمهای لینوکس 

کاربران اوبونتو همیشه آخرین نسخه Firefox را از طریق کانال پیش فرض Ubuntu دریافت می کنند. اما به روزرسانی هنوز در دسترس نیست و اگر کنجکاو هستید آن را امتحان کنید ، یک برنامه رسمی موزیلا PPA وجود دارد که نسخه جدید Firefox Quantum را روی اوبونتو و مشتقات آن آزمایش کند.

$ sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-next
$ sudo apt update && sudo apt upgrade
$ sudo apt install firefox

در سایر توزیع های لینوکس ، می توانید Firefox Quantum 73 پایدار را از منابع تاربول در توزیع های دبیان و رد هات مانند CentOS ، Fedora و غیره نصب کنید.

لینک بارگیری برای بارهای موزیلا فایرفاکس را می توانید با دسترسی به لینک زیر پیدا کنید.

https://www.mozilla.org/en-US/firefox/all/

روند نصب جدیدترین نسخه Firefox از منابع بایگانی مشابه برای نسخه رومیزی اوبونتو و CentOS است. برای شروع ، وارد دسک تاپ خود شوید و یک کنسول ترمینال را باز کنید.

سپس دستورات زیر را در ترمینال خود صادر کنید تا Firefox را از منابع tarball بارگیری و نصب کنید. پرونده های نصب در فهرست /opt شما قرار می گیرند.

برای سیستم عامل 32 بیتی

$ cd /opt
$ sudo wget https://download-installer.cdn.mozilla.net/pub/firefox/releases/73.0/linux-i686/en-US/firefox-73.0.tar.bz2
$ sudo tar xfj firefox-73.0.tar.bz2 

برای سیستم عامل 64 بیتی

$ cd /opt
$ sudo wget https://download-installer.cdn.mozilla.net/pub/firefox/releases/73.0/linux-x86_64/en-US/firefox-73.0.tar.bz2
$ sudo tar xfj firefox-73.0.tar.bz2 

پس از فشرده سازی پرونده های برنامه Firefox و نصب در مسیر / opt / firefox / system ، دستور زیر را اجرا کنید تا ابتدا مرورگر را راه اندازی کنید. آخرین نسخه Firefox باید در سیستم شما باز شود.

$ /opt/firefox/firefox

به منظور ایجاد نماد راه اندازی سریع در منوی برنامه های دسک تاپ ، دستورات زیر را در ترمینال اجرا کنید. ابتدا دایرکتوری را به /usr/share/application/ تغییر دهید و یک اجرا سریع برنامه جدید دسک تاپ را بر اساس اجرا برنامه firefox.desktop ایجاد کنید. اجراگر جدید mozilla-quantum.desktop نامگذاری می شود.

$ cd /usr/share/applications/
$ sudo cp firefox.desktop firefox-quantum.desktop 

پس از آن ، فایل ویرایشگر firefox-quantum.desktop را باز کنید و خطوط زیر را جستجو و به روز کنید.

Name=Firefox Quantum Web Browser
Exec=/opt/firefox/firefox %u
Exec=/opt/firefox/firefox -new-window
Exec=/opt/firefox/firefox -private-window

تغییرات پرونده را ذخیره و بسته کنید. Mozilla Quantum را با حرکت به Applications -> Internet که در آن باید یک اجرای جدید Quantum Firefox ظاهر شود. در دسک تاپ اوبونتو فقط کافیست در Unity dashعبارت quantum جستجو کنید.

بعد از زدن روی نماد میانبر ، باید مرورگر جدید Mozilla Quantum را در سیستم خود مشاهده کنید.

تبریک می گویم! شما مرورگر Firefox 73 را با موفقیت در یک فایل منبع tarball در توزیع های Debian و RHEL / CentOS Linux نصب کرده اید.

 

توجه: همچنین می توانید Firefox را با یک مدیر بسته به نام ‘yum‘ یا ‘dnf‘ برای Centos / Fedora / RHEL و ‘apt-get‘ یا t apt ‘برای توزیع های مبتنی بر اوبونتو نصب کنید ، اما نسخه موجود ممکن است کمی قدیمی تر باشد.

 

از این پست لذت بردید؟ با پیوستن به خبرنامه ما مطلع شوید!

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد شوید.

درباره نویسنده