طبق نتایج امید بخش واکسن کرونا ممکن است تا پایان 2020 آماده شود

به گفته‌ی شرکت مادرنا، آزمایش مقدماتی واکسن کرونا در هشت داوطلب سالم ایمن بود. این شرکت اکنون درصدد اجرای هرچه سریع‌تر کارآزمایی انسانی دوم با شرکت‌کنندگان بیشتر است.

شرکت مادرنا روز دوشنبه اعلام کرد واکسن کرونای آن‌ها که قرار است روی انسان‌ها آزمایش شود، ظاهرا خطری ندارد و می‌تواند واکنش سیستم ایمنی را دربرابر ویروس تحریک کند. این یافته‌ها برپایه‌ی نتایج هشت نفر اولی به‌دست آمده است که هرکدام در ماه مارس دو دُز از واکسن را دریافت کردند. در بدن داوطلبان سالم، پادتن‌هایی ساخته شد که بعدا در سلول‌های انسانی در آزمایشگاه آزمایش شد و توانست تکثیر ویروس را متوقف کند. سطوح آن به‌اصطلاح پادتن‌های خنثی‌ساز با سطوح پادتن یافت‌شده در بیمارانی مطابقت داشت که پس از آلوده‌شدن به ویروس در جامعه بهبود یافتند.

به‌گفته‌ی مادرنا، این شرکت با آغاز زودهنگام مرحله‌ی دوم کار‌آزمایی بالینی متشکل از ۶۰۰ نفر و آغاز مرحله‌ی سوم در ژوئیه با شرکت هزاران داوطلب سالم، با سرعت فزاینده در حال پیمودن مسیر ساخت واکسن کرونا است. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) چندی پیش مجوز آغاز مرحله‌ی دوم را برای مادرنا صادر کرد.

دکتر تال زاکس، مدیر بخش پزشکی مادرنا، در مصاحبه‌ای گفت اگر کارآزمایی‌های بالینی به‌خوبی پیش بروند، واکسن ممکن است تا پایان سال جاری میلادی یا اوایل ۲۰۲۱ برای استفاده در حجم انبوه آماده شود. هرچند معلوم نیست تا آن زمان چه مقدار دُز می‌تواند آماده شود، دکتر زاکس گفت شرکت سازنده تمام تلاشش را می‌کند تا میلیون‌ها دُز دردسترس قرار گیرد.

درحال‌حاضر، هیچ درمان اثبات‌شده یا واکسنی برای مقابله با ویروس کرونا وجود ندارد. چندین شرکت در ایالات متحده و اروپا و چین با استفاده از روش‌های مختلف در حال رقابت برای تولید واکسن هستند. برخی همان فناوری مادرنا را به‌کار گرفته‌اند که شامل کاربرد بخشی از مواد ژنتیکی ویروس به‌نام آران‌ای پیام‌رسان یا mRNA است. به‌گفته‌ی مادرنا، آزمایش‌های بیشتر در موش‌هایی که واکسینه و سپس آلوده شدند، نشان داد واکسن می‌تواند مانع از تکثیر ویروس در ریه‌های آن‌ها شود. پژوهشگران همچنین به‌واسطه‌ی این تست‌ها دریافتند موش‌ها سطوحی از پادتن‌های خنثی‌ساز را داشتند که با سطوح پادتن در افراد واکسینه‌شده مقایسه‌شدنی بود.

Enjoyed this article? Stay informed by joining our newsletter!

Comments

You must be logged in to post a comment.

درباره نویسنده
محبوب ترین ها
آوریل ۲۳, ۲۰۲۰, ۱۱:۰۶ بعد از ظهر - مهدی خاتمی
مهٔ ۴, ۲۰۲۰, ۶:۵۸ بعد از ظهر - علی
مارس ۲۲, ۲۰۲۰, ۱۰:۲۷ بعد از ظهر - مستانه
آوریل ۱۵, ۲۰۲۰, ۱۰:۰۰ بعد از ظهر - رحمان رامفر
آوریل ۲, ۲۰۲۰, ۸:۵۶ بعد از ظهر - reza